BMW

 Koło dwumasowe zaliczane jest do układu napędowego. Jest to element, który zapobiega powstawaniu nadmiernych drgań podczas jazdy, głównie w samochodach z silnikami diesel. Należy ono do grupy dość szybko psujących się części układu napędowego – zwykle zachodzi konieczność jego naprawy bądź wymiany po przejechaniu 150 000 – 200 000 kilometrów, ale w niektórych przypadkach nawet szybciej, na co wpływ ma głównie styl jazdy kierowcy, a także model jego samochodu.

Bmw

Koło dwumasowe BMW

Jeżeli chodzi o koło dwumasowe, BMW jest marką, w której część ta zamontowana jest w wielu modelach. Na ogół w samochodach BWM dwumas wyróżnia się bardzo dobrą jakością, niemniej jednak i tak po czasie wymaga on interwencji. Przede wszystkim objawy zużycia tego elementu do stukanie i hałasy podczas wyłączania i włączania zapłonu, drgania z okolic silnika, jego nierówna praca, także szarpanie przy ruszaniu. Wówczas nie warto odkładać decyzji o kontakcie z warsztatem, ponieważ z czasem sytuacja może stać się jeszcze gorsza, a tym samym wzrosną koszty związane z reperacją pojazdu.

Najlepszym rozwiązaniem, gdy uszkodzeniu ulega koło dwumasowe, jest jego regeneracja. Polega ona na wykonaniu czynności mających na celu poprawę jakości koła dwumasowego poprzez wymianę jego elementów, jak sprężyny, ślizgi, amortyzatory, odboje i łożyska, a następnie wyszlifowanie i wyważenie. W ten sposób dwumas staje się znów pełnowartościowym elementem i może być z powrotem zamontowany w pojeździe. Taka operacja jest przy tym kilkukrotnie tańsza od zakupu nowego koła dwumasowego, które dla marki BMW stanowią wydatek rzędu 1500-2000 złotych.

Regeneracja koła dwumasowego powinna być przeprowadzona przez profesjonalny warsztat dysponujący odpowiednim zapleczem do tego rodzaju czynności. Są to prace precyzyjne, dlatego też dla uzyskania jak najlepszych efektów konieczne jest przekazanie ich do doświadczonej w tym osoby. Wtedy dwumas do BMW będzie mógł znów działać jak nowy, a przy tym właściciel samochodu zaoszczędzić na naprawie swojego samochodu.