Kia

W wielu modelach samochodów marki Kia stosowane są koła dwumasowe. Są to elementy układu napędowego, które są używane głównie przy silnikach diesla. Ich zadaniem jest przede wszystkim zmniejszanie drgań i tym samym poprawa komfortu jazdy. Koła dwumasowe są elementami narażonymi na szybką awarię, co powoduje, że kupując samochód używany, trzeba pamiętać o tym, że interwencja w przypadku usterki może być konieczna dość szybko.

Kia

Awarie kół dwumasowych mogą pojawić się już po kilkudziesięciu tysiącach przejechanych kilometrów. W dużej mierze skrócony czas żywotności tych elementów jest związany z nieprawidłową eksploatacją samochodu, ale również zależna jest ona od określonych modeli pojazdów. Zbyt duże przeciążenia przy ruszaniu, korzystanie z przyczep i przewożenie nadmiernych ciężarów, nieprawidłowe używanie sprzęgła – to wszystko powoduje, że dwumas może dać o sobie znać niedługo po zakupie.

Główne symptomy, które powinny zaalarmować użytkownika samochodu, to dziwne dźwięki wydobywające się z okolicy silnika i skrzyni biegów – stukanie czy klekotanie, także nadmierne drgania przy biegu jałowym, zbyt luźne, ślizgające się sprzęgło. W takich sytuacjach polecane jest skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego. Wymiana koła dwumasowego oraz sprzęgła jest niestety dość droga – koszty samych części mogą wynosić powyżej 1500 złotych, a dodatkowo trzeba też doliczyć do nich opłaty za robociznę, dlatego w autoryzowanym salonie mogą one dochodzić nawet do 3000 złotych.

Koło dwumasowe Kia

Alternatywnym rozwiązaniem do zakupu nowych części jest regeneracja. Wtedy koło dwumasowe – Kia jest poddawane specjalnym pracom mającym na celu wymianę poszczególnych zużytych i niesprawnych elementów, a także jest ono szlifowane i wyważane. Po takim zabiegu dwumas znów jest gotowy do użytku przez kolejne kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy kilometrów jazdy. Za wykonanie regeneracji płaci się kilkukrotnie mniej niż w przypadku nabycia części, co powoduje, że jest to usługa coraz popularniejsza wśród właścicieli samochodów marki Kia z dwumasem i innych marek.